Радянський злочинний досвід, або як росія продовжує депортувати українців: звіт правозахисників

Радянський злочинний досвід, або як росія продовжує депортувати українців: звіт правозахисників

Укрінформ
18 травня, 10:00 - брифінг на тему: “Радянський злочинний досвід, або як росія продовжує депортувати українців: звіт правозахисників”.

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ, Центр прав людини ZMINA.

Спікер: Онисія Синюк - правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA.

Коротко. 18 травня Україна вшановує пам’ять жертв депортації кримських татар. Росія, яка де-факто є правонаступницею СРСР, скоює ті самі злочини: майже через століття вона масово депортує українців, як зробив це Сталін з кримськими татарами у 1944 році. Тоді світ не засудив геноцид народу, тому непокаране зло повернулося. Однак сучасна депортація має інакший вигляд, і Росія її називає “евакуацією”, нібито рятуючи українців від жахіть, які створила сама РФ. 

ZMINA дослідила, як відбувається сучасна депортація, за чим вона часто маскується та за яких обставин відбувається. 

Довідково.Центр прав людини ZMINA входить до Коаліції “Україна. П’ята ранку”, яка почала роботу 25 лютого 2022 року. На сьогодні Коаліція об’єднує 33 неурядові організації та чотирьох індивідуальних експертів. Вони поєднали свої зусилля для системного документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних у ході російської збройної агресії проти України.

Контактна особа: Ірина Іванченко, 0997725667, ii@humanrights.org.ua

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також  ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці  Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, Центру прав людини ZMINA: https://www.facebook.com/zmina.ua/groups, українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

Для повернення українських дітей із РФ необхідно розробити конкретний алгоритм – експертка

Україна потребує розробки конкретного алгоритму для повернення українських дітей, депортованих у Російську Федерацію.

Таку думку висловила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк під час брифінгу «Радянський злочинний досвід, або як Росія продовжує депортувати українців: звіт правозахисників» під час брифінгу в Медіацентрі «Україна - Укрінформ».

Вона зауважила, що за примусову депортацію всіх українців влада РФ має понести відповідальність.

При цьому Синюк наголосила на необхідності працювати щодо повернення депортованих українських дітей до України або на територію третіх країн.

Правозахистниця підкреслила, що українська влада разом із громадськими організаціями та міжнародними партнерами працюють над створенням алгоритму, який допоможе тиснути на Росію з метою повернення депортованих дітей.

«Нам потрібен конкретний алгоритм, який допоможе повернути більшість дітей, тому що, чим довше вони перебувають на території Російської Федерації, тим більше загроза порушення їхніх прав», - наголосила експертка.

Як повідомляв Президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу в Римі із прем’єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні, достеменно відомо про 19 тисяч 393 дітей, незаконно вивезених із тимчасово окупованих територій України до Росії.

Росія планувала депортацію українців ще до повномасштабного вторгнення — правозахисниця

Російська Федерація ще до повномасштабного вторгнення в Україну готувалася до депортації населення з тимчасово окупованих територій.

Про це заявила правовий аналітик Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Укрінформ, презентуючи звіт на підставі аналізу свідчень постраждалих унаслідок депортації та інформації з відкритих джерел.

«Росія планувала депортацію українців, адже була чітка спланована політика та підготовлена інфраструктура для переміщення населення. Вже станом на 20 лютого 2022 року, ще до початку повномасштабного вторгнення, уряд Ростовської області РФ повідомляв про підготовку 188 пунктів постійного розміщення для «жителів Донбасу», - заявила правозахисниця.

Вона додала, що за даними Центру прав людини ZMINA, станом на жовтень 2022 року на території РФ було розгорнуто 807 пунктів постійного розміщення.

Водночас експерт наголосила, що російська сторона зривала та обмежувала евакуацію на підконтрольну Україні територію, обстрілювала гуманітарні коридори, про які було попередньо домовлено.

При цьому вибір українців щодо виїзду з тимчасово підконтрольних РФ територій не завжди був вільним, адже булі створені умови, які загрожували життю українців, людей переслідували, використовували технології психологічного тиску та емоційної маніпуляції. Зокрема, за словами Синюк, у Харківській та Херсонській областях російські військові повідомляли місцевим жителям, що після деокупації Україна автоматично визнає населення цих територій колаборантами.

“Тобто люди не могли вільно обирати, їхати їм чи ні, а рефлекторно реагували на переконання, що лише втеча з території дозволить їм вижити”, – наголосила експерт.

Вона заявила, що це свідчить про ознаки злочину примусового переміщення та депортації.

Синюк також наголосила, що у Росії не було законних підстав для переміщення українців у рф, яке росіяни називають "евакуацією". Правозахисниця зазначила, що відповідно до міжнародного гуманітарного права переміщення можна називати евакуацією лише за двох підстав: якщо це необхідно для безпеки населення або є вагомі причини воєнного характеру.

«Росія часто посилається на гуманітарну катастрофу як підставу для евакуації, але катастрофу створила сама РФ, як це було, зокрема, в Маріуполі», - зауважила вона.

Правовий аналітик наголосила, що РФ не повертає населення на рідні території, як того вимагає міжнародне право. Крім того, Росія мала би забезпечити переміщення людей у задовільних умовах, а також не розлучати членів однієї сім'ї.

«Нам відомі випадки, коли українців відразу по приїзді змушували їхати далі, вглиб РФ, ізолювали від людей, з якими вони приїхали, та саджали на потяги, не повідомляючи, куди вони їдуть», - заявила Синюк.

Правозахисниця додала, що були випадки, коли депортованим українцям відмовлялися продавати квитки для переїзду в треті країни з різною аргументацією, приміром через відсутність у дитини свідоцтва про народження, епідемію COVID-19 у Європі тощо.

За її словами, ZMINA документувала ситуації, коли від фільтраційного пункту на окупованій території України до кордону з РФ людей везли три дні без води та їжі, а після прибуття в пункт призначення поселяли у приміщення із жахливими умовами.

Синюк констатувала, що фільтраційні заходи, які включають тривале тримання людей в одному місці, психологічний тиск, збір особистих даних, є окремим порушенням.

Центр прав людини ZMINA входить до Коаліції “Україна. П’ята ранку”, яка почала роботу 25 лютого 2022 року. На сьогодні Коаліція об’єднує 33 неурядові організації та чотирьох індивідуальних експертів. Вони об'єднали зусилля для системного документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних під час російської збройної агресії проти України.

Відео:

Video:

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-