Воєнні злочини проти кримських татар – почерк тих, хто чинив депортацію 1944 року

Воєнні злочини проти кримських татар – почерк тих, хто чинив депортацію 1944 року

Укрінформ
18 травня, 12:00 - пресконференція на тему: «Воєнні злочини проти кримських татар – почерк тих, хто чинив депортацію 1944 року».

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ.

Спікери: Азіз Умеров - брат Леніє Умерової, яка незаконно утримується в СІЗО москви з політичних мотивів; Аділь Гірей Аблятіф – представник ГО «Кримський інститут громадянського суспільства», син загиблого військового Рустема Аблятіфа (онлайн); Ілімдар Ходжаметов – військовий ЗСУ, удостоєний ордену «Захисник Вітчизни»; Євгеній Ярошенко – аналітик КримSOS; Ольга Скрипник – голова правління Кримської правозахисної групи.

Коротко. 18 травня минає 79 років з часу примусового виселення кримських татар з півострова – кричущого акту, що був визнаний Україною геноцидом кримськотатарського народу. Непокаране зло повертається – чимало злочинів, які практикував сталінський режим, сьогодні продовжує скоювати росія.

Спікери заходу – кримські татари, які на власному досвіді знають, що таке переслідування. З ними також виступлять представники правозахисних організацій, що входять до Коаліції «Україна. П’ята ранку» і фіксують весь спектр порушень прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності.

Додаткова інформація за тел.: 0979155445, e-mail: coalition5am@gmail.com (Олена Задорожна, комунікаційна менеджерка Коаліції «Україна. П’ята ранку»)

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також  ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці  Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/,  українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

Росіяни засекретили матеріали справи стосовно незаконно затриманої Леніє Умерової

Росіяни засекретили матеріали кримінальної справи стосовно незаконно затриманої кримської татарки Леніє Умерової, яку утримують у СІЗО Лефортово.

Про це під час пресконференції в Укрінформі розповів брат Леніє Умерової - Азіз.

"Нам не повідомляють жодних деталей справи, всі матеріали засекречені. З адвоката взяли розписку про нерозголошення. Ми не можемо зв’язатися з нею напряму, зв’язок виключно через адвоката. Всі повідомлення до неї перевіряються спецслужбами, так само перевіряються будь-які повідомлення від Леніє. Фізичний стан у неї більш-менш, однак треба враховувати, що вона перебуває під вартою вже майже пів року. Тому навряд чи можна казати про якийсь задовільний психологічний стан", - розповів Азіз Умеров.

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зауважила, що у справі стосовно Леніє Умерової росіяни використовували адмінарешти, аби розпочати кримінальне переслідування.

"Це просто інструмент, щоб затягнути час. Спочатку Леніє тримали три місяці в центрі для іноземців, цього часу виявилося недостатньо, щоб сфабрикувати кримінальну справу. Тому стосовно неї відкрили щонайменше чотири "адмінки". Уявіть, людині в СІЗО інкримінують злісну непокору, це абсурд", - зазначила Скрипник.

Вона наголосила, що поки Леніє Умерову тримали під адмінарештами, до неї неодноразово, без жодних підстав приходили фсбшники.

"Вилучали документи, телефон, банківські картки, а потім - просто викрали і вивезли в Москву. Нещодавно вони оприлюднили пропагандистське відео, як Леніє ведуть люди в масках. Зрозуміло, що це відео поширили на замовлення ФСБ, аби формувати образ шпигунів і диверсантів", - наголосила правозахисниця.

Як повідомлялося, Лефортовський суд Москви заарештував Леніє Умерову за звинуваченням у шпигунстві (стаття 276 Кримінального кодексу РФ).

4 грудня 2022 року російські силовики затримали 25-річну Леніє Умерову після перетину грузинсько-російського кордону, коли вона намагалася повернутися до тимчасово окупованого Криму для догляду за онкохворим батьком. Її звинуватили в нібито порушенні правил режимної зони.

МКС має працювати над злочинами, скоєними росіянами із 2014-го року - правозахисниця

Важливо, щоб Міжнародний кримінальний суд (МКС), попри повномасштабне вторгнення, працював над злочинами, які росіяни скоювали з 2014-го року.

Про це під час пресконференції в Укрінформі розповіла голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

"Дуже важливо, щоб Міжнародний кримінальний суд, попри повномасштабне вторгнення, працював над злочинами, які росіяни скоювали з 2014-го року. Крим так само має бути частиною цих розслідувань. Правова оцінка цим злочинам Росії дана: це воєнні злочини, злочини проти людяності, цілеспрямована політика проти кримськотатарського народу", - зазначила Скрипник.

Вона наголосила, що минулого року було зроблене подання до МКС, яке стосувалося адміністративних, кримінальних переслідувань кримських татар, знищення їхньої культурної спадщини.

"Це було подано як злочин проти людяності в межах загальної політики русифікації, знищення ідентичності кримських татар. Намагання знищити кримськотатарський народ тривають", - додала вона.

Правозахисниця також звернула увагу на злочин, який скоюють росіяни стосовно політв’язнів після винесення незаконних вироків - депортацію.

"Це заборонено міжнародним кримінальним правом. Політв’язнів із Криму депортують до колоній суворого режиму у віддалені колонії Росії. На жаль, у цих колоніях є трагічні випадки смертей. Це - свідомі вбивства. Утримання наших людей на території Росії несе велику загрозу. Тому що ставлення до них стало ще гіршим після повномасштабного вторгнення. Вони можуть стати жертвами кримінальних розбірок, адже ми розуміємо, що там сидить багато росіян, які вчиняють страшні злочини, вони ненавидять українців та кримських татар. Це може призвести до бійок, тортур стосовно наших людей тощо. Вони не мають там жодного захисту. Також їм свідомо не надають меддопомогу, і це - ще один свідомий злочин РФ", - наголосила Скрипник.

Як повідомлялося, за словами постпреда Президента України в АРК Таміли Ташевої, усі політв’язні будуть звільнені без перегляду справ після деокупації півострова.

Відео:

Video:

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-