«Зернова угода»: як наразі працює механізм?

«Зернова угода»: як наразі працює механізм?

Укрінформ
21 квітня, 12:00 - брифінг на тему: "«Зернова угода»: як наразі працює механізм?".

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ.

Спікер: Василь Боднар - Надзвичайний і Повноважний посол України в Туреччині (онлайн).

Актуальні питання:

– Туреччина і «Зернова угода» – що відбувається зараз в портах і які шляхи розв'язання цієї проблеми?

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform

Підсумкові матеріали:

Блокування росією "зернового коридору" документально фіксується координаційним центром і Україною - посол в Туреччині

Дії росії щодо блокування інспекцій суден, які прямують "зерновим коридором", фіксуються і секретаріатом Спільного координаційного центру, і українською стороною як юридичні докази одного зі злочинів рф у війні проти України.

Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар на брифінгу на тему: "Зернова угода": як наразі працює механізм?" в Медіацентрі Україна - Укрінформ.

"Звичайно, це все (блокування росією проведення інспекцій суден - ред) фіксується. Робота Спільного координаційного центру триває у чотиристоронньому форматі і, по-перше, це фіксується самим секретаріатом - складаються протоколи засідань і проведення зустрічей. По-друге, складаються звіти про кожний день роботи національних делегацій. Ми все записуємо", - сказав Боднар.

Він додав, що коли настане час розглядати питання блокування росією "зернової ініціативи" у Міжнародному кримінальному суді ООН, це буде документальною базою на підтвердження деконструктивних, а подеколи злочинних дій росії щодо продовольчої безпеки та інших злочинів,пов'язанихз війною проти України.

Як повідомлялося, віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков заявив про відновлення інспекції суден, які прямують "зерновим коридором", після її другої блокади росією.

Раніше повідомлялося, що 17 квітня 2023 року рф вдруге заблокувала проведення інспекцій суден у територіальних водах Туреччини, які прямують "зерновим коридором".

Україні слід готуватися до можливого блокування росією "зернової ініціативи" після 18 травня - посол

Україні вже зараз слід готувати альтернативні варіанти доставки зерна на випадок блокування росією "зернової ініціативи" після 18 травня.

Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар на брифінгу на тему: "Зернова угода": як наразі працює механізм?" у Медіацентрі Україна - Укрінформ.

"Нам треба думати над якимись альтернативними варіантами, якщо росіяни спробують заблокувати (зернову - ред.) угоду 18 травня. Звичайно, що жоден із посередників не підтримує дій росії, але коли прийде 18 травня, ми побачимо, як кожна зі сторін буде діяти. Давайте враховувати внутрішню ситуацію в Туреччині (у країні 14 травня відбудуться президентські і парламентські вибори - ред.), а також наскільки ООН буде спроможна "натиснути" на російську сторону, щоб ця ініціатива була продовжена. Можливо, вже зараз нам потрібно формувати плани "Б"і "С", куди підуть кораблі і чи вони підуть, якщо росіяни будуть створювати перешкоди чи блокувати саму ініціативу, чи загрожувати портам", - сказав Боднар.

Він припустив, що всі ці варіанти вже прораховуються і прописуються в emergency plan. Дипломат також зауважив, що у разі блокування росією "зернової ініціативи" для наших партнерів це буде важливим сигналом, що росія не є надійним переговорником і не дотримується попередньо укладених угод.

Коментуючи раніше висунуті росією умови для продовження "зернової угоди", посол України нагадав, що 22 липня 2022 року було укладено два документи: перший "дзеркальний" документ - про зернову ініціативу, і другий - меморандум між росією і ООН про взаємодію у справі експорту сільськогосподарської продукції. У цьому меморандумі ООН обіцяла допомагати росії у вирішенні питань, пов'язаних з експортом амоніаку, а також із запровадженими західними державами санкціями щодо російських компаній і портів, заходу в порти та страхування.

"Якщо ви подивитеся на структуру документа, то це меморандум про наміри. І якщо ми розкладемо все по поличках, то ані посередники, тобто ООН і Туреччина, ані Україна, як сторона конфлікту з росією, не має жодного відношення до заходів, запроваджених країнами Заходу у відповідь на початок повномасштабної агресії проти України. Навіть якби хтось із посередників захотів чимось посприяти імплементації цього меморандуму, жодних практичних можливостей для цього немає. Це треба вести переговори чи залучати до цього країни, які запровадили санкції, але давайте все ж таки брати до уваги першопричину", - зауважив Боднар.

Він також зазначив, що, на його особисту думку, "зернова угода", звісно, є виходом із ситуації, але й певним чином обмеженням українського суверенітету, оскільки ми не можемо вільно вивозити всі продукти відповідно до міжнародного права.

Як повідомлялося, в мзс рф заявили 20 березня, що москва погодилася продовжити "зернову" угоду, дія якої завершилася 18 березня, нібито тільки на 60 днів, замість 120, як було раніше. Для подальшого продовження «Чорноморської ініціативи» москва вимагає виконання своїх умов, зокрема, перепідключення «россєльхозбанку» до SWIFT; відновлення поставок сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування; скасування обмежень на страхування й перестрахування плюс зняття заборони на доступ до портів; відновлення роботи аміакопроводу «Тольятті-Одеса»; розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов'язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства й добрив

При цьому в російському мзс стверджували, що їхня позиція була нібито доведена до турецької та української сторін, а також представників ООН.

Заступник міністра закордонних справ Микола Точицький у коментарі Укрінформу 23 березня заявив, що Україна в рамках "зернової" угоди має і виконує зобов'язання перед ООН і Туреччиною, якими продекларувала збереження за собою права здійснювати поставку українського зерна ще на 120 днів. Про жодні додаткові умови, окрім поставок збіжжя морським шляхом, в угоді не йдеться.

Розширення зернової угоди на порти Миколаєва залежить насамперед від Сил оборони, а не від ООН - посол України

Розширення зернової угоди на порти Миколаєва залежить насамперед від можливостей Сил оборони України гарантувати безпеку на півдні, а не від ООН чи інших посередників.

Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар на брифінгу на тему: "«Зернова угода»: як наразі працює механізм?" в Медіацентрі Україна - Укрінформ.

Дипломат нагадав, що укладення зернової угоди 22 липня 2022 року стало можливим завдяки насамперед діям Сил оборони України з витіснення російських військ з півночі Причорномор'я.

"Сьогодні вихід з Миколаєва і Херсона перебуває під вогневим контролем ворога... Тобто це насамперед безпекові ризики, які потрібно враховувати перед тим, як говорити про можливість розширення зернової ініціативи", - зауважив Боднар.

У цьому контексті він нагадав, що у порту Миколаєва нині перебуває шість кораблів, які належать турецьким компаніям, і наразі ведуться переговори про їх виведення.

"Це дуже складний процес, оскільки і фарватер замінований, і перешкоди стоять, і бойові дії в цьому регіоні тривають. І говорити серйозно про включення цих портів до "зернової ініціативи" перш ніж ми витіснимо ворога з Кінбурнської коси і зони ураження, думаю, досить складно", - зазначив посол України.

Боднар зауважив, що питання про розширення зернової угоди на порти Миколаєва і Херсона стоїть на порядку денному ще від початку "зернової ініціативи".

"Але насправді все досягається Силами оборони, а не ООН чи іншими посередниками, на яких ми, звичайно, маємо великі сподівання і які є нашими партнерами. Визволення від ворогів окупованих територій дозволить пришвидшити вирішення цього питання", - підсумував дипломат.

Як повідомлялося, українська сторона заявляла, що зернову угоду потрібно розширити, зробивши її безстроковою, а також поширити її дію на порти Миколаївської області.

Відео:

Video:

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-