Жінки-військові: як зібрати захисницю на фронт

Жінки-військові: як зібрати захисницю на фронт

Укрінформ
Поради для жінок-військовослужбовиць дає Ксенія Драганюк, співзасновниця ГО “Землячки”

В Україні на військовий облік мають ставати тільки жінки з медичною освітою, усі інші – за власним бажанням. Зміни до законодавства про мобілізацію, що їх планує ухвалити Верховна Рада, поки що не передбачають норми, за якою українських жінок змушуватимуть воювати.

Та попри це багато українських жінок добровільно пішли захищати країну. За роки повномасштабної війни кількість жінок у Збройних силах України зросла на 40%, і зараз проходить службу майже 43 тисячі військовослужбовиць.

Щоб зібрати жінку на фронт, треба враховувати, що жіноча форма відрізняється від чоловічої.  Військова форма для чоловіків завелика для захисниць та не враховує анатомію й фізіологію жіночого тіла. Тому варто шукати саме жіночу. Військове взуття для жінок відрізняється розмірами (на складах не завжди є маленькі). Тож як зібрати жінку на фронт? Як вибрати каску для жінки, де шукати взуття для жінок-військових? Про це в межах проєкту Dovidka.info Центру стратегічних комунікацій розповіла Ксенія Драганюк – співзасновниця ГО «Землячки».

Чим відрізняється збір на фронт для чоловіків і жінок?

Збір на фронт чоловіків і жінок відрізняється лише тим, що для чоловіків потрібні одяг та амуніція, що враховують анатомію тіла чоловіка, а для жінок  – їхню анатомію. Але великих відмінностей немає. Якщо ви запитаєте в жінки-військової, що їй найбільше необхідно на передовій, вона вам відповість – зброя. Але ви ж розумієте, що зброя не замінить бронежилет чи шолом або зручний комплект форми.

Якщо говорити про нашу організацію (ГО «Землячки»), то ключова задача на сьогодні – базове індивідуальне забезпечення жінок-військових. Це безперервний процес, що відрізняється лише сезонною комплектацією. Узимку – зимова термобілизна, форма, спальник на -15, улітку – відповідно літні речі та амуніція, проте бронежилети та шоломи, тактичні рюкзаки, аптечки, рюкзаки для парамедиків та інше базове забезпечення військової необхідні завжди, не залежно від сезону.

Що з гігієнічних засобів стане в пригоді жінці на війні?

Ми маємо бокс із «жіночою гуманітаркою», до якого входять різні засоби догляду за собою. Такий бокс ми надсилаємо захисницям на передову, адже не кожна жінка має можливість виїхати в магазин. Якщо ти на позиції, то в магазин їде хтось один із команди, і так буває раз на тиждень, тож базовий комплект для особистої гігієни завжди має бути під рукою: прокладки / тампони / менструальні чаші, сухі душ та шампунь, вологі серветки (багато), зволожувальний крем, бальзам для губ (узимку шкіра обвітрюється – улітку сохне). Коли ти перебуваєш на передовій, тобі дуже часто доводиться працювати просто неба.

Але насправді всім цим комплектом, за винятком прокладок і тампонів, користуються як жінки, так і чоловіки. Це класичний набір. Далі до нього кожна людина додає щось своє, залежно від того, чим вона користується. Може виникнути потреба в розчині для лінз, якщо людина носить лінзи, якійсь спеціальній зубній пасті чи спеціальних лікувальних кремах. Є ті, кому необхідні якісь конкретні ліки.

Щодо ліків важливий момент: жінкам потрібні пігулки від молочниці та циститу. За умови роботи на холоді та з постійною нестачею якісної гігієни це поширені захворювання в жінок на фронті, на жаль.

Тож треба мати з собою такі ліки, а також знеболювальні. Бо не завжди є змога піти в аптеку чи попросити когось туди поїхати. І навіть якщо аптека десь є поряд, не завжди там є ці ліки.

Фото: MIL.GOV.UA
Фото: MIL.GOV.UA

Чи підходить чоловіча форма жінкам? Де шукати саме жіночу форму?

Ні. Однозначно чоловіча форма не підходить жінкам, так само, як і чоловікам не підходить жіноча форма. Тому що в нас абсолютно різна будова тіла. У жінок є груди, у них вужчі плечі, вужча талія, ширші стегна, і чоловіча форма на нас не сідає. Або навіть якщо й сідає, то вона завелика. І зрозуміло, що це дискомфортно.

Жіноча форма вже затверджена на рівні Міністерства оборони України, проте запитів на неї в нас не зменшується, вони лише зростають у геометричній прогресії. Тому поки що запити на жіночу форму закриваємо щодня.

Форма, яку ми надсилаємо на передову до захисниць – це наша розробка, лекало цієї форми ми розробили влітку 2022 року, самостійно організували весь процес і знайшли партнерську фабрику в Харківській області, що відшиває якісну жіночу форму з осені 2022 року. У цій формі зручно, адже наша задача якісно забезпечити захисниць, а не поставити галочку навпроти пункту «забезпечили». Одяг військовослужбовця / військовослужбовиці має бути їхньою другою шкірою. Радію, що нам вдається знаходити партнерів, які розділяють з нами цю думку і разом з якими ми можемо бути ефективні в нашій роботі із забезпечення захисниць.

Нам можна просто написати в Інстаграм у приватні повідомлення або зателефонувати за номером, що вказаний на сторінці. І ми закриємо запит індивідуально.

Наприклад, нам пише захисниця Ганна, що їй потрібен спальник, взуття 37 розміру, жіноча форма та бокс жіночої гуманітарки. І ми надсилаємо конкретній Ганні конкретно ті речі, що їй необхідні. Це абсолютно безкоштовно.

Сума одного закритого запиту – в середньому від 10 до 50 тисяч грн. На тиждень ми маємо близько 300 закритих індивідуальних запитів, це мінімум.

Чи відрізняється вибір каски та броніка для чоловіків та жінок?

У касках ніякої різниці немає. Єдине питання в розмірі. Дуже часто мені захисниці скидають фотографії, де на них каска, що виглядає як відро на голові й не фіксується. І це ніби кумедно, але насправді небезпечно, тому що вона тобі просто заважає, а зняти ти її не можеш, адже це небезпечно. Хоча велика за розміром броня – це так само небезпечно, як і її відсутність. Тому дуже важливо, щоб захисниці розуміли розмір (обхват) своєї голови й за цими показниками підбирали каску. Вона має бути щільно затягнута, не бовтатися й не тиснути. Частіше в жінок розмір S та M. У чоловіків – L.

Щодо бронежилета, то це питання не менш важливе, ніж будь-яке інше забезпечення.

Анатомія – це важливо. У жінок є груди, і чоловічий бронежилет не може бути ефективним захистом, адже не захищає відкриті через вигин зони.

До того ж вага в 7 кг для однієї плити – це багато. 3 кг – добре. При тому рівень захисту має бути відповідний до місця та особливостей роботи людини. Ми надсилаємо захисницям бронеплити рівня захисту 4+ і вагою менше 6 кг комплект.

Як підібрати берці, враховуючи розмір та тендітність жіночої стопи?

Що більше ми акцентуємо увагу на відмінності статі чоловіків і жінок, а не на рівному забезпеченні людей у війську, тим більше ми загострюємо проблему. Хочеться акцентувати на якісному забезпеченні, ураховуючи різні анатомічні особливості. Наприклад, коли ми підбираємо берці саме для захисниць на 37-й розмір ноги, ми маємо розуміти, що військторги не завозять взуття 35-го, 36-го і 37-го розміру: їм це просто невигідно. Бо жінок у силах оборони набагато менше, а отже, і сегмент покупців із розміром взуття, меншим за 40 – вужчий. Невигідно.

На складі забезпечення історія схожа, адже жіночі розміри непопулярні. Це повʼязано з тим, що раніше воно не було потрібне в таких обсягах і наша країна не була готова до такої кількості доброволиць серед жінок.

Тому проблеми з розмірами точно є. Але говорити про тендітність жіночої ноги, мені здається, не зовсім коректно, тому що наші жінки на передовій – це не тендітні квіточки. Це військові, але іншої статі.

Лікарка, військова, вчителька чи співзасновниця ГО – усі ми в першу чергу люди та спеціалісти в різних галузях. А враховувати анатомічні та фізіологічні особливості кожної людини – це норма.

Повне інтерв’ю Ксенії Драганюк, співзасновниці ГО «Землячки», дивіться на YouTube-каналі SPRAVDI.

Матеріал підготовлено редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-