У Вінницькому краєзнавчому музеї показали зброю з прадавніх часів до сучасності

У Вінницькому краєзнавчому музеї показали зброю з прадавніх часів до сучасності

Фото
Укрінформ
У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї у четвер, 15 липня, відкрилася виставка  «Зброя та військове спорядження: від давнини до сучасності».

Про це кореспонденту Укрінформу повідомила директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

«Ця виставка представляє експонати з фондових зібрань Національного музею історії України, які вони нам надали завдяки реалізації проєкту міжмузейного обміну, а також з наших фондів. Це дуже значима виставка, позаяк раніше такі експонати виставлялися зазвичай в експозиціях, які репрезентують нашу країну за кордоном, а тут їх можна побачити в регіональному музеї. Ми відвели під виставку малу і велику виставкові зали музею, адже експозиція надзвичайно цікава. Як за рахунок часового проміжку, який представляють експонати, так і за їхньою географією», – сказала Висоцька.

За її словами, загалом на виставці представлена раритетна зброя і військове спорядження (288 предметів) та зразки сучасної військової екіпіровки й озброєння.

Зокрема, предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя представлено в археологічній частині експозиції. З-поміж найдавніших експонатів – гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 – 40-30 тис. років тому) і перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VІІ-V тис. до н. е.). Експонується чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами.

На виставці можна побачити енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброю доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V-ІІ тис. до н. е.). Доповнюють експозицію унікальні предмети з колекції обласного краєзнавчого музею – знахідки з курганного могильника ХV-Х ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині, – бронзові ножі і загадкові шпильки-стилети.

У Вінницькому краєзнавчому музеї показали зброю з прадавніх часів до сучасності / Фото: Антоніна Мніх, Укрінформ

Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ-ІV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І ст. н. е., яке було виявлене біля с. Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області. Представлено численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу.

У великій виставковій залі експонується озброєння з XIV ст. до сьогодення. Особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст. Представлено різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI-XVIII ст.

Вогнепальну зброю репрезентовано різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, які виготовили майстри Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII-XIX ст.

Читайте також: У Чернігівському історичному музеї з’явилося найдавніше вбрання сіверянина

Окремо представлено колекцію холодної зброї, яку до фондового зібрання ВОКМ 2014 року передало управлінням СБУ у Вінницькій області: англійський палаш початку XIX ст. кінного полку лейб-гвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ-ХХ ст. тощо.

Виставка триватиме з 16 липня до 5 грудня. Організатори приурочили її до 30-ї річниці Незалежності України. Вона відбулася за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Українського інституту національної пам'яті та Вінницької обласної державної адміністрації.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-