Як в Ольшанській тергромаді відзначали фестиваль повітряних зміїв

Як в Ольшанській тергромаді відзначали фестиваль повітряних зміїв

Децентралізація
Укрінформ
Фестиваль повітряних зміїв «Tryhutty International Kite Festival 2019» зібрав в Ольшанській ОТГ близько 40 тисяч відвідувачів з України і зарубіжжя

Познайомитися з цим яскравим видовищем, побачити дивовижне шоу кайтів найрізноманітніших розмірів, кольорів та форм від професіоналів та аматорів з різних країн світу журналістам допоміг Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, який організував прес-тур на фестиваль.

Шоу кайтів, майстер-класи і пікнік на природі

Варто зазначити, що «Tryhutty International Kite Festival» офіційно став частиною фестивального життя світу – його внесено до всесвітнього календаря кайт-івентів —  American Kitefliers Association (АКА) і відповідного європейського. І у нього є всі шанси увійти в топ-5 кращих фестивалів світу.

Цьогоріч на Миколаївщину приїхало 5 іноземних професійних команд-кайтерів з Індії, Франції, Китаю, Італії та Туреччини. Остання країна представила відразу дві команди, які запустили у небо різноманітних повітряних зміїв у вигляді голуба, жаби, серця, різнокольорового ската і величезного прапора Туреччини. Китай представив свою країну черепашками нінзя, суперменом, драконом і яскравою полуницею. До слова, 2019 рік визначений, як рік Китаю в Україні, тому спеціальне шоу фестивалю було присвячено китайській культурі кайтів у світі. Саме цю країну вважають батьківщиною кайтів.

Не залишили байдужими глядачів і сонячна Італія та багатолика Індія. Особливо вразили соняшники і рожева симпатяга - свинка Пепа. Найпотужнішою була команда з Франції, вона привезла майже 30 зміїв, серед яких зелений скат, восьминіг, дельфін, черепаха і найбільший серед кайтів - блакитний кит неймовірних розмірів.

У рамках фестивалю також відбулися Всеукраїнські змагання серед учнівської молоді із запуску повітряних зміїв. Діти з різних міст України привезли свої роботи і небо над Трихатами заполонили їхні творіння.

А для тих, хто бажав опанувати мистецтво створення повітряних зміїв, відбулася низка майстер-класів з їх виготовлення. Тонкощам цієї справи вчили кращі кайтери України та зарубіжжя. А ще тут проходили майстер-класи з гончарства, самооборони, виготовлення піци, боді-дизайну, біотату тощо. Для дітей була передбачена велика ігрова зона з надувними батутами, атракціонами. Охочі могли покататися на човнах, конях і навіть на верблюдах.

Організатори подбали про задоволення потреб відвідувачів у напоях та харчуванні – облаштовано близько 70-ти торговельних точок з їжею і сувенірами на будь-який смак та гаманець. Також багато хто взяв з собою харчі й окрема зона фестивалю перетворилася на масовий пікнік. Словом, всі змогли знайти заняття до душі. Яскраве сонце, молода травнева зелень та прохолода Південного Бугу цьому сприяла.

“Наш екофестиваль вже на слуху, він має свою заслужену репутацію. До нас приїжджають цілими сім’ями, люди відпочивають на природі під гарну музику, милуються гігантськими повітряними зміями. Аналогів кайт-фестивалю такого масштабу в Україні немає. У цього яскравого та незвичайного заходу - величезний потенціал для творчого розвитку дітей та дорослих”, – впевнений головний піар-менеджер фестивалю Андрій Нерода.

За його словами, цього року були залучені турфірми, які організували тури для мешканців різних областей. Вперше з’явився кемпінг, куди заїхало понад 100 людей з Київщини, Франківщини, Полтавщини, Волині, Одеси, Херсона, Запоріжжя, Вінниці та інших регіонів України. Цього разу на фестивалі організували і фан-зону та зону підвищеного комфорту. Щоправда, з платним входом. Розважали гостей та учасників фестивалю співачка Світлана Тарабарова, гурт ТІК та інші артисти.

Зелений туризм – один з напрямків розвитку ОТГ

«Коли ми проводили фестиваль вперше, то це здавалося авантюрою. Але коли все вийшло - зрозуміли, що людям це цікаво і потрібно. Зараз вже йдеться про десятки тисяч відвідувачів. Фестиваль відомий не лише в Україні, а далеко за її межами. До нас надійшло 70 заявок від кайтерів різних країн світу на участь, довелося вибирати кращі з кращих. Робили ставку не на кількість, а на те, хто привезе найбільші та найкрасивіші змії. Всі наші учасники дуже креативні й цікаві люди. Вони кажуть, що їхня мета – примусити усміхнутися відвідувачів. Ми сплачуємо їм переліт, проживання та харчування, але вони не отримують ніяких гонорарів. Те, що вони тут - це їхня добра воля», - розповіла головний організатор фестивалю, голова громадської організації “Сила єднання” Тетяна Безмощук.

Вона також впевнена, що проведення такого роду заходів позитивно впливає на місцеву громаду. Вже зараз помітно: за ці роки сталися зміни у свідомості тутешніх людей. «Вони зрозуміли, що і в селі можна заробляти на туризмі, на фестивальній темі. Ми всі разом провели екопікнік і прибрали фестивальну територію від сміття. Це об’єднує селян, всі працюють на спільну ідею», - не приховує задоволення Тетяна.

До речі, бюджет фестивалю цьогоріч склав 2,5 млн грн, хоча планували залучити на мільйон більше. Допомогли місцеві підприємства та бізнес-структури. Але головним спонсором, як і в минулі роки, стало ПАТ “Дікергофф Цемент Україна” (Ольшанський цементний завод). Примітна деталь: обласна влада не виділила на організацію і проведення фестивалю жодної копійки, хоча й обіцяла.

Своїми враженнями від побаченого у Трихатах поділилася і керівник делегації Київської області Наталія Сікал. «Киян та мешканців навколишніх територій важко чимось здивувати. Але цей фестиваль просто неймовірний. Отож ми приїхали, щоб перейняти досвід миколаївців, як ще можна розважати людей, хочемо зробити щось подібне у себе. Ми захоплені від того, як можна за такий короткий термін так все гарно організувати, вийти на такий високий рівень комфорту. Тут чудова природа і дуже гарні кайти», - зазначила Наталія.

Читайте також: Громади Оріхівщини заклали капсулу часу

Чимала заслуга у тому, що такий захід відбувається на території Миколаївщини і безпосередніх господарів фестивалю - Ольшанської об’єднаної територіальної громади, яку очолює Сергій Новак. Вона створена у 2017 році і сьогодні налічує близько 6 тисяч людей. Зелений туризм тут вважають одним з головних напрямків розвитку громади.

«Під час підготовки до фестивалю повітряних зміїв ми вирішили низку нагальних проблем мешканців нашої громади. Зокрема, влада допомогла нам зробити дорогу, яка багато років не ремонтувалася, а енергетики вирішили питання з наявністю у розетках сільських мешканців напруги у 220 вольтів, чого раніше теж не було. А під час проведення фестивалю місцеві мешканці отримали змогу не лише заробити на розміщенні гостей у своїх садибах, реалізації товарів власного виробництва, а й на тому, що приймали у своїх дворах на стоянку автомобілі, які буквально заполонили все село», - розповіла староста села Трихати Тетяна Бесклуба.

На думку голови ОТГ Сергія Новака, сьогодні громада ще працює на імідж, але вже невдовзі сподівається мати прибуток з фестивальної діяльності. «Наразі я не можу сказати, що громада вже заробляє на цьому фестивалі, швидше ми ще вкладаємо в нього свої кошти і сили: готуємо територію, відповідаємо за санітарний стан, вивіз сміття - беремо на себе всі господарські питання. Роботи вистачає, але наші люди задоволені. Вони приймають гостей, паркують у своїх дворах машини, торгують тут різними виробами. Словом, заробляють для своїх родин якісь кошти, що для села важливо», - каже очільник громади.

Він також поділився своїми планами щодо майбутнього. Зараз тут працюють над розробкою генерального плану села Трихати і землю, де відбувається фестиваль, буде приєднано до меж села. «Тоді громада зможе вкладати в розвиток цієї території певні кошти, краще облаштувати майданчики і не лише проводити тут фестиваль зміїв, а й інші заходи, здавати площу в оренду під різні концерти, шоу. Адже бачите, яка тут у нас гарна природа. Люди сюди приїздять із задоволенням», - впевнений мій співрозмовник.

За його словами, мешканці сіл, об’єднавшись в ОТГ, багато виграли. Зокрема, за два роки тут розв’язали низку соціально-побутових проблем, які не вирішувалися десятиліттями. Зокрема, йдеться про капітальний ремонт даху школи за 1,5 млн грн у Трихатах, будівництво свердловини в місцевому дитячому садочку, де була привізна вода, благоустрій територій, закупівлю комп’ютерного та іншого обладнання для соцоб’єктів і таке інше.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Алла Мірошниченко, МИКОЛАЇВ

Фото і відео автора

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-