Чому Україна потребує впровадження Смарагдової мережі?

Чому Україна потребує впровадження Смарагдової мережі?

Укрінформ
28 травня, 10:00 - прес-конференція на тему: “Чому Україна потребує впровадження Смарагдової мережі?"

Організатор: Громадська організація «Українська природоохоронна група».

Учасники: Юлія Овчинникова - депутат Верховної Ради України; Анастасія Драпалюк - начальниця відділу з питань охорони та використання природно-заповідного фонду Департаменту природно-заповідного фонду та земельних ресурсів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України; Олена Кравченко - виконавчий директор Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”; Катерина Полянська - еколог Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”; Ольга Квашук - менеджерка Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження".

Модератор: Олексій Василюк - голова громадської організації «Українська природоохоронна група». 

Коротко. У Верховній Раді на перше читання очікує законопроект №4461 “Про території Смарагдової мережі”, у разі ухвалення якого охорона природи в Україні розбудовуватиметься на європейському рівні.

Смарагдова мережа − це мережа природоохоронних територій європейського значення, яка створюється на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни в Європі. Смарагдова мережа вже існує в Україні. Наразі в її українському переліку – 377 цінних природних територій загальною площею 8 млн га. Однак усі ці території досі не мають юридичного статусу та можуть бути знищені. За міжнародним зобов’язанням Україна має їх оберігати, але реальних механізмів без ухваленого закону “Про території Смарагдової мережі” немає. 

Ухвалення цього законопроєкту є кроком до переходу до європейського законодавства у сфері охорони довкілля. Утім від створення Смарагдової мережі виграє не лише природа. Від реальної роботи Смарагдової мережі переваги отримає і економіка нашої держави. Наскільки фінансово вигідне ухвалення законопроєкту «Про території Смарагдової мережі» та як від цього виграють самі українці, розкажуть учасники брифінгу. 

Довідково. Підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Запитання вІд ЗМІ надсилати на е-mail: shamina.uncg@gmail.com

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Екологи наполягають на ухваленні закону про Смарагдову мережу

Впровадження в Україні природоохоронної Смарагдової мережі допоможе зберегти природу та надасть економічні переваги.

Про це заявили учасники пресконференції в Укрінформі на тему: «Чому Україна потребує впровадження Смарагдової мережі?", організованої ГО «Українська природоохоронна група».

Як нагадали учасники заходу, Смарагдова мережа – це мережа природоохоронних територій європейського значення, яка створюється на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни в Європі. Україна ратифікувала Бернську конвенцію ще 1996 року, але закону досі не має. У Верховній Раді на перше читання очікує законопроєкт №4461 «Про території Смарагдової мережі», у разі ухвалення якого охорона природи в Україні відбуватиметься на європейському рівні.

«377 смарагдових об’єктів в Україні вже існує, Бернський комітет їх визнав. Але, на жаль, юридичного статусу станом на сьогодні вони не мають. Дуже важливо, що на карті Держгеокадастру ці об’єкти нанасено і навіть при проведенні ОВД враховується оцінка впливу на смарагдову мережу. Але дуже важливо мати саме юридичне підґрунтя і законодавче регулювання, тому важливо ухвалити цей законопроєкт», - наголосила депутат Верховної Ради Юлія Овчинникова.

В Україні на сьогодні немає механізму управління територіями Смарагдової мережі, при веденні господарської діяльності суб’єкти не враховують пов’язані з цим певні обмеження, що негативно впливає на бізнес-клімат, зазначила начальник відділу з питань охорони та використання природно-заповідного фонду Департаменту природно-заповідного фонду та земельних ресурсів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Анастасія Драпалюк.

«Коли таке стається, в Європі починають розглядати питання про недотримання Україною Бернської конвенції. Це не лише втрата іміджу України як європейської країни, а й проблеми для бізнесу. Припиняються інвестиції, бо в Європі мають жорсткі екологічні стандарти використання їхніх коштів. Якби цей закон було ухвалено, компанії на початку б знали, що вони можуть на цій території робити», - наголосила вона.

Смарагдова мережа зорієнтована на збереження конкретних видів та оселищ – в Україні це 264 види тварин та 117 видів оселищ, для кожного з яких прописано умови їхнього збереження. Водночас це не означає повної заборони господарської діяльності на територіях Смарагдової мережі, зазначила еколог Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська.

«Смарагдова мережа - це не повна заборона всієї господарської діяльності. Це ефективний менеджмент з різноманітними підходами, який зорієнтовано на збереження видів та оселищ природи та який враховує особливості територій регіонів і підбирає належні заходи ведення діяльності на них», - сказала вона.

Законодавче запровадження в Україні Смарагдової мережі означатиме вищий рівень життя, наголосив голова громадської організації «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк.

«Країни, які мають найбільшу кількість природоохоронних територій, мають найвищий рівень життя. Навряд чи це просто збіг. У Норвегії, Швеції, Швейцарії, де відсоток природоохоронних територій найвищий у Європі, чистіше повітря, вода, можливість бачити за вікном прекрасні гори, а не заводи чи кар’єри. Люди там довше живуть, мають краще здоров'я, психічний стан і вищий індекс щастя», - наголосив еколог.

Смарагдова мережа України розробляється з 2009 року і є частиною Смарагдової мережі Європи, до якої належать 26 держав-сторін Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни в Європі.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-