Новий адмінустрій: які зміни до Конституції пропонує Зеленський

Новий адмінустрій: які зміни до Конституції пропонує Зеленський

Оновлено
Укрінформ
Перші вибори в громадах проводитимуться протягом 90 днів після набуття чинності закону про адміністративно-територіальний устрій.

Про це йдеться у президентському законопроєкті в частині "Перехідні положення" Конституції, розділ XV.

"Після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)": одне або декілька поселень (сіл, селищ, міст) з прилеглими територіями набувають статусу громади на підставі та в порядку, визначеному законом. Перші місцеві вибори голів громад, до рад громад, окружних, обласних рад проводяться протягом 90 днів після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій", - йдеться у законопроєкті.

Читайте також: Законопроєкт Зеленського про децентралізацію планують цього тижня направити до КСУ

Документом передбачено, що повноваження сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад, обраних на перших, чергових виборах у жовтні 2015 року та місцевих виборах у період з жовтня 2015 року до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)", припиняються з дня набуття повноважень головами громад, відповідними радами громад, окружними, обласними радами, обраними на перших місцевих виборах після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій.

Президентський законопроєкт №2598 передбачає систему адміністративно-територіального устрою України у складі громад, округів, областей, Автономної Республіки Крим. Про це йдеться у статті 133 законопроєкту, опублікованого на сайті Верховної Ради.

“Систему адміністративно-територіального устрою України складають адміністративно-територіальні одиниці: громади, округи, області, Автономна Республіка Крим”, - йдеться у документі.

Водночас, чинна редакція Конституції передбачає, що систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. А до складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.

Також чинна редакція Конституції - ст.133 - вказує, що міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.

Натомість, у запропонованому президентському законопроєкті у цій же статті є згадка лише про місто Києв. “Правовий статус міста Києва як столиці України визначається окремим законом”, - йдеться у законопроєкті.

Як повідомляв Укрінформ, процес добровільного об'єднання громад триватиме щонайменше до лютого 2020 року, коли можуть бути схвалені зміни до Конституції щодо нового адміністративно-територіального устрою.

Уряд розробляє зміни щодо адміністративно-територіального устрою, внаслідок яких ключовими будуть органи місцевого самоврядування, територіальні громади, а представник держави — префект — забезпечуватиме нагляд за законністю рішень, які прийматимуть органи місцевого самоврядування.

Призначення префектів відбуватиметься після створення окружними обласними радами виконавчих комітетів, але не пізніше 1 березня 2021 року. Про це йдеться у законопроєкті №2598 про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) у розділі XV Перехідних положень.

“Президент України за поданням Кабінету міністрів України вперше здійснює призначення префектів після створення відповідними окружними, обласними радами виконавчих комітетів, але не пізніше 1 березня 2021 року”, - зазначається у законопроєкті.

Документом визначено, що Президент України за поданням Кабінету міністрів призначає на посади та звільняє з посад голів місцевих державних адміністрацій до призначення відповідних префектів.

Згідно з законопроєктом, місцеві державні адміністрації продовжують здійснювати свої повноваження на відповідній території до створення окружними, обласними радами виконавчих комітетів на підставі закону про місцеве самоврядування, що визначає повноваження виконавчих комітетів окружних, обласних рад, але не пізніше ніж до 1 березня 2021 року.

Законопроєкт також передбачає, що акти голів місцевих державних адміністрацій діють до набрання чинності відповідними актами місцевого самоврядування, актами префектів, інших органів виконавчої влади, ухваленими відповідно до Конституції та законів України.

Наприкінці жовтня заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода заявив, що розраховує, на те, що народні депутати ухвалять зміни до Конституції вже в лютому наступного року. Після цього можна буде затверджувати новий адміністративно-територіальний устрій на рівні громад і районів та на його основі ухвалювати закон про місцеві вибори.

Президент України вніс 13 грудня до Верховної Ради проєкт Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади). Законопроєкт визначено як невідкладний.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-