Календар на всю голову. 8 вересня

Календар на всю голову. 8 вересня

Укрінформ
Цього дня 1504 року у Флоренції встановили статую «Давид» Мікеланджело Буонарроті, а в 1791 році в Луврі паризькі художники вперше виставили свої авторські картини  
Річард I Левове Серце
Річард I Левове Серце

8 вересня 1157 року в Оксфорді, Велика Британія, народився Річард I Левове Серце - англійський король (1189-1199) з династії Плантагенетів, син короля Англії Генріха II і герцогині Елеонори Аквітанскої. У нього також було інше прізвисько - Річард «Так-і-Ні» (Oc-e-No), яке означало, що його легко схилити в ту або іншу сторону.

8 вересня 1157 року в місті Сент-Олбанс (Гартфордшир, Англія) народився Олександр Неккам - англійський гуманіст XII ст., плідний письменник, автор кількох дидактичних поем, енциклопедист, чернець-августинець.

8 вересня 1296 року в Флоренції у свято Різдва Богородиці, в самому центрі старого міста, відбулася урочиста церемонія закладки собору Санта-Марія-дель-Фйоре (собор Діви Марії з квіткою). Храм повинен був стати символом свого часу, досягнутого багатства, економічної могутності та незалежності Флоренції.

8 вересня 1474 року в місті Реджо-Емілія, Італія, народився Лудовіко Аріосто - італійський поет і драматург епохи Відродження, автор героїчної лицарської поеми «Несамовитий Роланд» («Orlando furioso»). Сама рання версія (в 40 піснях) з'явилася в 1516 році, друге видання відрізнялося більш ретельною стилістичною обробкою, а повністю опублікована в 1532 році. Твір вважається продовженням (gionta) поеми "Закоханий Роланд" ("Orlando innamorato"), написаний Маттео Бояро (опублікований посмертно в 1495 році). "Несамовитий Роланд" складається з 46 пісень, написаних октавами, повний текст налічує 38 736 рядків, що робить його однією з найдовших поем європейської літератури.

8 вересня 1504 року на площі Синьйорії у Флоренції встановили п'ятиметрову статую «Давид» 29-річного скульптора Мікеланджело Буонарроті. З тих пір вона сприймається як символ Флорентійської республіки і одна з вершин не тільки мистецтва Відродження, а й людського генія в цілому. В даний час оригінал знаходиться в Академії витончених мистецтв Флоренції. Статуя, призначена для кругового огляду, зображує оголеного Давида, зосередженого на майбутній сутичці з Голіафом.

8 вересня 1514 року в битві під Оршею зійшлося 30-тисячне військо князя Костянтина Острозького, гетьмана Великого князівства Литовського і 80-тисячна московська армія на чолі з воєводами Іваном Челядніним і Михайлом Булгаковим-Голицеєм. Бій закінчився тактичною перемогою польсько-литовського війська і відступом російської армії.

8 вересня 1636 року в місті Кембридж (шт. Массачусетс, США) був заснований коледж (нині - Гарвардський університет). Заклад назвали на честь англійського місіонера і філантропа Джона Гарварда. Нині це один з найвідоміших університетів США і всього світу. Гарвард має найбільший ендаумент (цільовий фонд) в світі, який за станом на вересень 2014 року становить $36,4 млрд.

8 вересня 1664 року голландська колонія в Північній Америці, а саме - Нова Голландія (сучасні штати Нью-Йорк, Нью-Джерсі і Делавер) повністю перейшла під контроль англійців. Місто Новий Амстердам був переданий королем Карлом II в особисту власність братові Якову II, герцогу Йоркському. Через місяць він став ... Нью-Йорком, в честь нового власника.

8 вересня 1760 року останній французький генерал-губернатор Канади П'єр де Ріго де Водрейль де Каваньяль, маркіз де Водрейль здав Монреаль англійським військам генерала Джеффрі Амхерсті, 1-го баронп Амгерста. Однією з умов капітуляції була здача зброї французькими військами в Канаді і на належних їй територіях. Згідно з підписаною Паризькою угодою, Нова Франція (Канада) юридично стала власністю Великої Британії.

8 вересня 1791 року в королівському палаці Лувр паризькі художники вперше виставили свої авторські картини для відкритого публічного експонування.

8 вересня 1800 року в Парижі, Франція, помер П'єр Гавін'є - французький скрипаль, композитор і музичний педагог. Яскравий представник національної скрипкової школи.

8 вересня 1811 року в Берліні, Німеччина, помер Петер Симон Паллас - німецький вчений-енциклопедист, натураліст і мандрівник XVIII-XIX ст., який прославився науковими експедиціями в другій половині XVIII ст. Вніс істотний внесок у світову науку - біологію, географію, геологію, філологію і етнографію. Академік.

Антонін Дворжак
Антонін Дворжак

8 вересня 1841 року в місті Нелагозевес, Австрійська імперія, народився Антонін Дворжак - чеський композитор, представник романтизму. У його творах широко використовуються мотиви і елементи народної музики Моравії і Богемії. Разом з Бедржихом Сметаною вони вважаються творцями чеської національної музичної школи. До числа найбільш відомих робіт Дворжака відносяться Симфонія № 9 «З Нового світу» (написана в США), опера «Русалка», Концерт для віолончелі з оркестром, «Американський» струнний квартет, Реквієм та «Слов'янські танці».

8 вересня 1879 року в Нью-Гемпшир, США, помер Вільям Морріс Гант - американський художник. Майстер пейзажного і портретного живопису.

8 вересня 1882 року в Парижі, Франція, помер Жозеф Ліувілль - французький математик. Систематично він досліджував можливість розв'язання ряду завдань, дав суворе визначення поняттю елементарної функції і квадратури.

8 вересня 1888 року відкрився перший сезон Англійської футбольної ліги. У перший день було зіграно п'ять матчів. «Вест Бромвіч Альбіон», перемігши в гостях «Сток» з рахунком 2:0, очолив турнірну таблицю. А ось клуб «Престон Норт Енд», не програвши в чемпіонаті жодного матчу, став чемпіоном Англії.

8 вересня 1893 року в Люксембурзі помер Мішель Ленц - люксембурзький поет, автор вірша "Ons Hemecht", який з 1895 року офіційно став гімном Люксембургу.

8 вересня 1894 року в Шарлоттенбурзі, Німеччина, помер Герман фон Гельмгольц - німецький фізик, фізіолог, психолог і акустик.

8 вересня 1895 року в Рюссельсгаймі, Німеччина, помер Адам Опель - німецький інженер і підприємець, засновник автомобілебудівної компанії "Adam Opel GmbH". У 1895 році коли Адам Опель помер, компанія вже виготовляла 2000 велосипедів в рік і лідирувала в Європі за продажами швейних машин. За підтримки матері брати Опеля вирішили рухатися в неоперену автомобільну промисловість і в 1899 році виробили свої перші автомобілі.

8 вересня 1900 року ураган, що вразив американський острівний Галвестон (шт. Техас, США) забрав життя, за різними оцінками, від 6 до 12 тис. чоловік (приблизно п'ята частина місцевого населення). Приливні хвилі, які в висоту досягали майже п'яти метрів, повністю затопили острів. Було зруйновано близько 3 тис. 600 будівель. Галвестонський ураган залишається найбільш смертоносним стихійним лихом в історії США.

8 вересня 1908 року в селі Васьковичі, Волинська губернія, народився Елі Шехтман - єврейський письменник. Лауреат премії Глави уряду Ізраїлю "За літературну творчість на мові ідиш". Автор романів: "Ерев", "Останній захід", "Кільця на душі".

8 вересня 1912 року в Чернівцях народилася Сіді Таль (власне: Сореле Біркенталь) - єврейська актриса і співачка. Вперше на сцені дівчинка з'явилася в 1928 році. До 1940 року вокалістка працювала в Чернівцях, Яссах, Бухаресті, потім грала в єврейському театрі в Кишиневі. Сіді Таль та її чоловік Пінкус Фалік були духовними наставниками Софії Ротару.

8 вересня 1916 року в Києві народився Григорій Слуцький - український архітектор. Він розробив Генеральний план розвитку Києва, а також проекти забудови районів Києва - Відрадного, Оболоні. Серед більш дрібних київських проектів: житлові будинки на Бессарабській площі, вулиці Енгельса, Головпоштамт, Київський річковий вокзал.

8 вересня 1919 року італійський поет Габріеле д'Аннунціо на чолі загону італійських націоналістів захопив хорватське місто Фіуме і проголосив портове місто незалежною «Республікою Фіуме». Присвоївши собі титул «commandante» (висхідний до посади «commandant» у бурських партизанів-командос) до грудня 1920 року Габріеле д'Аннунціо був фактичним диктатором Республіки Фіуме. Комманданте поставив за мету перетворити багатонаціональну Рієку в «Terra orientale già Italiana» («Східні землі - вже італійські»).

8 вересня 1921 року в місті Атлантік-Сіті, Нью-Джерсі, за підсумками проведення першого національного конкурсу краси «Місс Америка 1921», що проводиться на День праці для залучення туристів, ведучим шоу Томасом П. Ендікоттом (він же - King Neptune XII) була коронована перша міс Америка - Маргарет Горман.

8 вересня 1922 року в Монші-Сент-Елуа, Франція, помер Леон Бонна - французький живописець, колекціонер. Він писав картини на історичні та релігійні сюжети, але більш відомий як портретист.

8 вересня 1923 року в аулі Цада Хунзахского, району Дагестану, народився Расул Гамзатов - аварський поет, письменник, публіцист, політичний і громадський діяч. Народний поет.

8 вересня 1925 року в Саутсі (Гемпшир, Англія) народився Пітер Селлерс - британський комедійний актор.

8 вересня 1928 року в селі Прядівка (нині - Дніпропетровська область) народився Василь Сологуб - український письменник.

8 вересня 1929 року в селі Клинове (нині - Закарпатська область) помер Іриней Легеза - український письменник і громадський діяч. Авторські розповіді можна згрупувати за темами: гумористичні ("Циган і смерть", "Як став Максим віщуном", "Кінець фіглям"), психологічно-моралізаторські ("Андрій, блудний син", "Св. Вечір", "Чорна яма", "Жебрак",), соціально-побутові ("Чичанич", "Бочка зі сливами","Скупий Іцко").

8 вересня 1930 року дослідний зразок липкої стрічки - скотч, розроблений техніком компанії «Minnesota Mining And Manufacturing» Річардом Дрю, був відправлений на тестування клієнту в місто Чикаго, Іллінойс. Спочатку той канцелярський товар використовувався для упаковки їжі, але в роки Великої Депресії люди самі придумали безліч інших способів його застосування.

8 вересня 1931 року в селі Старопетрівка, Бердянського округу, народився Олександр Івахненко - український художник, заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри живопису Української академії мистецтв, член художньої ради Міністерства зв'язку України. Був головним художнім консультантом по випуску ювілейних монет при Нацбанку України, автором перших марок незалежної України.

8 вересня 1947 року в селі Вереміївка, Полтавська область, народився Микола Шопша - український оперний співак, народний артист України. Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.

Ріхард Штраус
Ріхард Штраус

8 вересня 1949 року в Гарміш-Партенкірхен, Німеччина, помер Ріхард Штраус - німецький композитор і видатний диригент епохи пізнього романтизму. Він особливо прославився завдяки своїм симфонічним поемам і операм.

8 ересня 1951 року в Сан-Франциско, Каліфорнія, за підсумками II Світової війни представники 48 країн підписали мирний договір з Японією.

8 вересня 1952 року нью-йоркський видавничий дім "Charles Scribner's Sons" відразу тиражем 50 тис. примірників випустив книгу "Старий і море" (The Old Man And The Sea) американського письменника Ернеста Хемінгуея. Коли 1 вересня журнал "Life", в якому тижнем раніше була повністю надрукована та повість-притча, вийшов у світ, успіх перевершив всі очікування: за 48 годин розпроданий тираж склав 5.318.655 номерів. Критика співала дифірамби.

8 вересня 1953 року в селі Олено-Косогорівка, Кіровоградська область, народилася Лідія Забіляста - українська оперна співачка (сопрано), народна артистка України. Лауреат Шевченківської премії в номінації «концертно-виконавче мистецтво».

8 вересня 1962 року на Венеціанському кінофестивалі призу «Золотий лев Св. Марка» удостоєний фільм «Іванове дитинство» Андрія Тарковського.

8 вересня 1963 року в Києві народився Вадим Перельман - американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер українського походження. Він дуже голосно заявив про себе фільмами «Будинок з піску і туману» і «Миттєвості життя». Останнім часом постановник переключився на серіали «Попіл» і «Зради».

8 вересня 1970 року в Александрії (Вірджинія, США) народилася Ніко Кейс - американська співачка і автор пісень, українка за національністю. Вокалістка відома, як по сольній творчості, так і як учасниця групи "The New Pornographers". Якийсь час виступала і записувалася під псевдонімом "Neko Case & Her Boyfriends".

8 вересня 1971 року в Олдершоті (Гемпшир, Англія) народився Мартін Фріман - британський актор, відомий за стрічками: "Хоббіт: Несподівана подорож", "Хоббіт: Спутошення Смауга", "Хоббіт: Битва п'яти воїнів", "Автостопом по галактиці".

8 вересня 1974 року новий президент США Джеральд Форд офіційно амністував свого попередника - Річарда Ніксона, засудженого в зв'язку з так званим "Вотергейтським скандалом".

8 вересня 1979 року в Абінгтоні (Пенсильванія, США) народилася Пінк - американська поп-співачка, автор пісень і актриса. Вона набула популярності на початку 2000 року, коли на ринку з'явився дебютний альбом "Can not Take Me Home".

8 вересня 1980 року в Лос-Анджелесі, США, помер Віллард Франк Ліббі - американський хімік, творець методу радіовуглецевого датування, що використовують в археології та антропології. Лауреат Нобелівської премії з хімії.

8 вересня 1981 року в Кіото, Японія, помер Хідекі Юкава - японський фізик-теоретик, перший японець нагороджений Нобелівською премією. Член Японської академії наук, член Папської академії наук. Іноземний член Лондонського королівського товариства.

8 вересня 1983 року в Києві померла Марія Пригара - українська письменниця, поетеса, перекладачка. Лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка.

8 вересня 1989 року в Києві відкрився установчий (I Всеукраїнський) з'їзд Народного Руху України за перебудову.

8 вересня 1990 року видавши на синглі пісню "Blaze оf Glory", записану в рамках розвитку сольної кар'єри, фронтмен хеві-кнінтета "Bon Jovi", вокаліст Джон Бон Джові домігся того, чого ніяк не вдавалося в групі: бути №1 в американському хіт -параді тижневика "Billboard".

8 вересня 1995 року у Лос-Анджелесі, Каліфорнія, померла Чжан Айлін - китайська письменниця, сценаристка. Більшу частину життя вона прожила в США, але всі основні твори написала, перебуваючи в Китаї і на китайській мові. Основні твори: "Любов на випаленій землі", "Перші пахощі лавандит", "Півжиття", "Широко розплющені очі", "Кошмар в червоному теремі" та ін.

Лені Ріфеншталь
Лені Ріфеншталь

8 вересня 2003 року в місті Пёккінге, Баварія, у віці 101 року померла Лені Ріфеншталь - німецький кінорежисер і фотограф епохи нацизму, актриса і танцівниця. Вона вважається одним з найвідоміших кінематографістів, які працювали в період націонал-соціалістичного панування в Німеччині. Її документальні фільми «Тріумф волі» («Triumph des Willens», 1935) і «Олімпія» («Olympia 1. Teil-Fest der Völker», 1938) зробили кінематографістку активним пропагандистом Третього рейху.

8 вересня 2006 року у Львові помер Михайло Дзиндра - український скульптор-модерніст. Оригінальною творчістю він зайнявся тільки опинившись в еміграції на початку 1948 року. Скульптор багаторазово виставлявся на українських групових виставках в Нью-Йорку. В Україні Михайло Дзиндра повернувся тільки після проголошення Незалежності. Він подарував Батьківщині 808 скульптур і будівля під музей площею 1409 м2. Так в місті Лева з'явився відділ Львівської галереї мистецтв - «Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри».

8 вересня 2009 року на концерті в місті Чикаго, Іллінойс, каліфорнійської хіп-хоп-групи «Black Eyed Peas» був зареєстрований і занесений в Книгу рекордів Гіннесса наймасовіший флешмоб слухачів, в якому взяли участь близько 21 тис. чоловік.

8 вересня 2009 року у Луцьку, Волинська область, помер В'ячеслав Хурсенко - український співак, композитор, автор-виконавець, який створив хвилюючі пісні «Соколята», «Дай нам Бог», «Не звинувачую», «Сповідь» і «Крик білих журавлів».

Олександр Рудяченко, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-