13 грудня: народний календар і астровісник

13 грудня: народний календар і астровісник

Укрінформ
Сьогодні святого Андрія; як не сплутати Калиту з калиткою і чого нам вартує сила волі  

Сьогодні святого апостола Андрія Первозванного, першого проповідника Євангелія на Русі. Андрій раніше був для православної молоді тим самим, чим святий Валентин для католиків – покровителем закоханих. Тобто цей святий «опікувався» справами сердешними і шлюбом. Інколи це свято називали ще й Калитою, а також Великими вечорницями. Калита – це обрядовий корж, що пікся з пшеничного чи житнього борошна. Він був досить твердим, його щедро обмащували медом і обсипали маком. Потім підв’язували до сволока і парубки по черзі мали відкушувати того коржа – без допомоги рук, тримаючи між ногами рогача або кочергу. Тим, кому це вдавалося, пан Калитинський (охоронець Калити) урочисто змащував обличчя сажею. У дівчат надзвичайно популярним був обряд «засівання конопель» (льону), який виконувався наступним чином: дівчина кидала на землю жменю конопель й спідницею їх «волочила» – торкалася землі. При цьому приказувала: «Андрію, Андрію! Я на тебе коноплі сію, дай мені знати з ким буду збирати!». Були й варіанти: «З ким буду під вінцем стояти», «З ким буду весілля справляти», або й зовсім зрозуміле: «З ким буду спати». Після цього насіння згрібали, брали в пригорщі і несли до хати; якщо в ній виявлялася парна кількість зернин, то «доля знайдеться», а коли ні – потрібно чекати наступного Андрія.

«Сніг на Андрія – зима в завіях», «Якщо до цього дня сніг не випав – зима буде теплою, а як з’явився – довгою і холодною». А ще казали: «На Андрія треба кожуха-добродія». 

Іменинник сьогодні Андрій.

6 і 7 місячні дні. Не потурайте ані своїм бажанням, ані чиїмсь забаганкам. Трішечки почекайте. Згадайте правило горщика, яке ми засвоюємо ще в 3-річному віці: не пісяти одразу ж, коли з’явилося бажання. Мускулатура сечового міхура тренується, так само можна тренувати й силу волі, ставлячи «треба» попереду «хочу». Сувора установка відмови від апетитного висококалорійного смаколика виробляється в лобній корі головного мозку, яка власне й «відповідає» за самодисципліну й дотримання правил. Між іншим, мантра «треба» спрацьовує і тоді, коли доводиться економити, відкладаючи приміром кошти на майбутню пенсію чи купівлю житла. На весь цей процес потребується величезна кількість енергії, тож «сила волі» - зовсім не красива метафора і коштує вона нам досить дорого – нейрони лобної кори головного мозку одні із найбільш уразливих, а тому і «найдорожчі» - найчастіше неврологічні інсульти стаються саме в лобній корі головного мозку. А сни, якщо вони ще комусь сняться, сьогодні оманливі.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1921 –  -24,3, а найтеплішим у 1950 – +10,0.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-